Źródła zakażenia toksoplazmozą Gabinet - Pacjent

Jak można zarazić się toksoplazmozą?

Istnieje powszechna opinia, że toksoplazmozą można zarazić się wyłącznie od kota. Nic bardziej mylnego! Chociaż prawda jest, że siedemdziesiąt procent kotów żyjących w Polsce jest nosicielem pierwotniaka Toxoplasma gondii, wywołującego toksoplazmozę, to jednak posiadanie kota nie jest równoznaczne z zarażeniem toksoplazmozą.

Nie każdy wie, pierwotniak wywołujący tę chorobę może być obecny w surowym mięsie. Dlatego potrawy takie jak suchsi czy też tatar powinny być wyeliminowane z jadłospisu osób najbardziej obawiających się o swoje zdrowie, głównie kobiet w ciąży.

Sposobem na zabicie pierwotniaka jest gotowanie mięsa w temperaturze 70 stopni lub mrożenie go w temperaturze -20 stopni. Możliwym źródłem zarażenia jest także ziemia. Prace w ogródku bez zabezpieczenia się rękawicami ogrodowymi mogą być niemiłe w konsekwencjach.

Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, mycie owoców i warzyw przed spożyciem, czy tenż mycie sztućców po kontakcie z surowym mięsem. Przestrzeganie zasad profilaktyki jest lepsze, niż walka z chorobą.

Dodaj komentarz
Nick Komentarz

Dodaj