Toksoplazmoza - choroba pasożytnicza Lecznica - Pacjent

Czym jest toksoplazmoza?

Toksoplazmoza jest chorobą znana na całym świecie. Wywołuje ją pierwotniak o nazwie Toxoplasma gondii.

Toksoplazmoza wielu ludziom kojarzy się z kotami. Ludzie obawiają się tych zwierząt w obawie o zakażenie pasożytem. Jest w tym dużo słuszności, gdyż koty są żywicielem ostatecznym ów pierwotniaka. To w ich organizmach żyją oraz rozmnażają się dojrzałe osobniki. Ciężko rozpoznać, czy kot jest nosicielem Toxoplazma gondii.

Choroba ta jest bardzo trudna do wykrycia, gdyż w większości wypadków nie daje żadnych objawów. W najgorszej sytuacji są kobiety zarażone w trakcie ciąży.

Istnieje słuszna opinia, że kobiety zarażone przed zajściem w ciąże nie powinny się obawiać o zdrowie swojego dziecka. Toksoplazmoza może wywołać spore zmiany w organizmie nienarodzonego dziecka.

Infekcja ta wywołuje zapalenie łożyska i tym sposobem przedostaje się do płodu. Toksoplazmozę leczy się kuracją antybiotykową, lecz najlepiej jest nie dopuścić do choroby poprzez skuteczną profilaktykę.

Komentarze
  • kociak napisał/a:

    Czy koty w domu podczas ciąży mogą stanowić zagrożenie dla mojego dziecka? Słyszałam, że tylko przy bliskiej styczności z odchodami kocimi może być problem.

Nick Komentarz

Dodaj