Płód a toksoplazmoza Oddział - Pacjent

Wpływ toksoplazmozy na płód dziecka

Toksoplazmoza budzi wielki postrach w szczególności wśród kobiet, które mają zostać matkami. Obawa o zdrowie własnego dziecka jest w pełni uzasadniona, gdyż choroba ta jest bardzo niebezpieczna.

Choroba ta przenika do płodu wraz z zarażoną krwią matki, która przenika przez łożysko. Jeśli kobieta chorowała na toksoplazmozę przed zajściem w ciążę, choroba ta nie grozi nienarodzonemu dziecku. Jeśli choroba zaatakuje w pierwszych miesiącach ciąży, może ona wywołać poronienie. Gdy zarazimy się w czwartym miesiącu ciąży, dziecko może być wcześniakiem, lub przyjść na świat z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi oraz z problemami ze wzrokiem.

Dziecko takie nosi toksoplazmozę wrodzoną. Im w późniejszym miesiącu ciąży zarazi się matka, tym szybciej infekcja dopada dziecko. Im ciąża jest młodsza, tym trudniej zainfekować płód, lecz w razie zarażenia choroba jest cięższa.

Zgodnie z powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto dbać o profilaktykę, unikać spożywania surowego mięsa i dbać o higienę.

Dodaj komentarz
Nick Komentarz

Dodaj