Objawy i leczenie Oddział - Lekarz

Jakie są objawy i jak leczyć toksoplazmozę

Toksoplazmoza jest chorobą, która rzadko daje o sobie znać. Tylko jeden procent ludzi przechodzących toksoplazmozę, odczuwa jakiekolwiek objawy. Nawet jeśli one wystąpią, są bardzo trudne do wykrycia akurat tej choroby, gdyż przypominają one stany grypowe.

Nabyta toksoplazmoza nie czyni w naszym organizmie żadnych szkód, wręcz wskazane, aby była ona przebyta przez zajściem w ciążę, gdyż wtedy jesteśmy na nią uodpornieni, a jak powszechnie wiadomo – toksoplazmoza najwięcej szkody potrafi wyrządzić płodowi.

Leczenie toksoplazmozy odbywa się poprzez stosowanie antybiotyków. Trzeba pamiętać, że zarażona matka się zawsze równa się zarażone dziecko.

W pierwszym trymestrze ciąży tylko mały procent płodów zaraża się od matki toksoplazmozą, lecz ewentualne zarażenie jest bardzo niebezpieczne. W późniejszych tygodniach ciąży tylko trzydzieści procent nienarodzonych dzieci zostaje zarażonych pierwotniakiem Toxoplasma gondii.

Bardzo ważne jest badanie krwi na obecność przeciwciał i w razie potrzeby szybka interwencja odpowiednim lekarstwem.

Komentarze
  • Zosia napisał/a:

    W ciąży należy wykonywać badania najczęściej jak tylko się da. Wcześnie wykryta może być leczona i wyleczona. Przechodzona do 9 miesiąca to ogromne zagrożenie dla dzieciaka!

Nick Komentarz

Dodaj