Jak zapobiec toksoplazmozie? Szpital - Lekarz

Jak przeciwdziałać zakażeniu?

Toksoplazmoza sieje postrach wśród kobiet w ciąży. Choroba ta jest groźna dla ich nienarodzonych dzieci, więc nie ma się czemu dziwić.

Kobiety, które przechodziły toksoplazmozę przed zajściem w ciążę nie mają się czego obawiać, gdyż ich organizm jest już uodporniony na tę chorobę. Istnieje zasada, że toksoplazmoza jest chorobą, którą zarażamy się od kota, przez co, gdy kobieta zachodzi w ciążę, kot ląduje w schronisku dla zwierząt. Nie jest to konieczne. Wystarczy nie wypuszczać kota z domu i kontrolować jego pożywienie.

Źródłem zakażenia nie zawsze jest kot. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać surowego mięsa, gdyż właśnie w nim mogą znajdować się oocyty – forma pierwotniaka Toxoplasma gondii, odpowiedzialnego za tą chorobę.

Trzeba bardzo dokładnie myć sztućce, które miały kontakt z surowym mięsem. Bardzo ważne jest też dbanie o higienę. Pracując w ogródku warto zaopatrzyć się w rękawice ogrodowe.

Trzeba też pamiętać o dokładnym myciu owoców i warzyw przed spożyciem.

Komentarze
  • Tania napisał/a:

    Przede wszystkim higiena osobista. Każde warzywo i owoc należy umyć. Myć ręce jak najczęściej się da. Gotować mięso, parzyć co się da.

Nick Komentarz

Dodaj