Cykl rozwojowy toksoplazmozy Przychodnia - Lekarstwa

Jak rozwija się toksoplazmoza? Poznaj jej cykl

Pięćdziesiąt procent ludzi jest chorych na toksoplazmozę. Choroba ta z reguły przebiega bezobjawowo. Zakażenie toksoplazmoza następuję poprzez krew oraz poprzez zanieczyszczone pasożytem Toxoplasma gondii pożywienie oraz wodę.

Cykl rozwojowy tego pasożyta przebiega w organizmach wielu ssaków, ale żywicielem ostatecznym pasożyta są koty. W ich jelitach pasożyt się rozmnaża. Pasożyty są z kałem, dlatego tak ważne jest, aby czyszczenie kociej kuwety odbywało się w rękawiczkach.

Kał wnika do gleby czy też wody. Tym sposobem może infekować warzywa. Spożywanie takich produktów grozi nam zarażeniem. Jeśli warzywa te są dokładnie umyte oraz obrane, ryzyko infekcji spada do minimum. Z tego względu tak bardzo ważne jest dbanie o higienę. Częste mycie rąk jest bardzo ważne w profilaktyce toksoplazmozy.

Prace w ogródku powinny być wykonywane w rękawicach ochronnych. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc dbajmy o swoje zdrowie i chrońmy się przed toksoplazmozą zwłaszcza, gdy jesteśmy w ciąży.

Dodaj komentarz
Nick Komentarz

Dodaj